Izvješće s terenske nastave

Autor: Milan Troskot, 23. 10. 2012.

Sve je počelo još u utorak 09. 10. 2012. godine kad je učiteljica za vrijeme sata prirode i društva počela pričati kako 4. a, b, i c idu na terensku nastavu. Svi su bili uzbuđeni, jer ujutro umjesto u razred, mi idemo u Liku u punionicu Sveti Rok.

Došlo je jutro,vrijeme polaska. Svi učenici su spremni čekali polazak ispred škole. S nama je išla ravnateljica i Područna škola Dračevac Ninski. Krenuli smo prema autocesti. Prošli smo kroz tunel po imenu Ledenik, pa u tunel Krpani, a zatim tunel Sveti Rok. Put je bio malo duži do kraja tunela.Izlazak iz tunela je značio dolazak u Liku.Na ulasku u tunel Sveti Rok   temperatura zraka  je bila 13 C, a na izlazu 8 C.Bila je magla, ali ništa što bi moglo pokvariti našu zabavu. Putem smo vidjeli ovce na ispaši, planinu Velebit i razne prirodne ljepote.

Došli smo do punionice Sveti Rok. Dočekala nas je radnica u tvornici po imenu Maja. Maja nas je povela kroz tvornicu. U punionici smo čuli da rade od 2001. godine.Postoje različite veličine boca. Najmanja je od pola litre, a najveća od 18,9 litara. Voda je prirodna, no postoje strojevi koji vodu miješaju s CO 2. Tada voda postaje gazirana. Voda naravno prvo prolazi kroz filtere i pročišćivače. Tube od plastike slične epruvetama stavljaju se u stroj po imenu puhalica te ih zagrijava na 175 stupnjeva pa ih onda napuše, tako se dobiju plastične boce različitih veličina.Potom se te boce stavljaju na traku i na njih se lijepe naljepnice. Na istoj traci dolaze do stroja koji ih puni vodom. Zatim se na boce stavljaju čepovi i ručke. Kada smo obišli sve , dobili smo te tube i čepove, a onda smo pojeli marendu dok je druga grupa obilazila tvornicu. Kada smo svi sve obišli svaki učenik je dobio  bocu vode Sveti Rok.

Putovanje smo nastavili prema Slivnici na brdo kod televizijskog odašiljača odakle se vidio Vinjerac,Seline, Starigrad , Velebit te Velika i Mala Paklenica. Tamo smo se i poigrali. Bilo nam je super, zanimljivo i poučno. Napokon smo otišli posjetiti krajeve o kojima smo učili.

Petra Brkljača i Mihaela Gregov

Učenice 4. a razreda OŠ Bartula Kašića