preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bartula Kašića Zadar

Album

Popis postojećih albuma:


Naziv albuma
Kreirao
Datum


Emina Mijatović
23. 9. 2017. 22:19
Emina Mijatović
4. 2. 2017. 21:04



Vizualni identitet

MOZAIK U ŠKOLI

Autor: Vlatka Ignac, 20. 3. 2013.

U prostoru škole postavljen je zidni mozaik kojeg su izvele učenice petog i šestog razreda.

...ŠTO JE MOZAIK...

Slikarska tehnika koja se sastoji od polaganja raznobojnih kamenčića, stakala, zlata ili keramičkih dijelova u žbuku.

 

..RIJEČ DVIJE O MOZAIKU...

Umjetnost mozaika javlja se oko 3 000.god.pr. n.e.  u Mezopotamiji, gradu Uruku, gdje su pronađeni  dekorativno izvedeni zidovi od čunjića složenih različitim uzorcima u svježu žbuku. Od tada možemo pratiti razvoj mozaika kroz povijest i povijest umjetnosti do modernog doba. Mozaik je najčešće vezan uz arhitekturu. Oblagali su se podovi građevina ponajprije prirodnim oblucima, da bi se kasnije koristio kamen i opeka. Mozaik je dugo vremena bio sastavni dio arhitektonske dekoracije a izvodio ga je tim majstora gdje je svaki imao zasebnu ulogu u pojedinim fazama pripreme kartona, podloge, materijala i same izvedbe. Razvili su se različiti stilovi a s vremenom je bogatija i paleta boja materijala koji se koristi. Jednim imenom to je tesera ili tesela, dakle, osnovni konstruktivni element mozaika, od prirodnog ili staklenog materijala oblikovan u kvadratičan ili neki drugi oblik, ne veći od dva centimetra.

Mozaikom se ukrašavaju vanjske javne površine a sve češće se oblažu i plohe skulptura različitim materijalima koji nemoraju biti prirodni već reciklirani od odbačenih predmeta.

Danas se mozaik smatra ponajprije slikarskom tehnikom jer sjedinjuje život boje, crte, plohe i površine pa su se afirmirali umjetnici koji svoje slike izražavaju prvenstveno tehnikom mozaika.

Ova tehnika popularna je i kao oblik hobi izražavanja pa su brojni pokretni predmeti ritmizirani raznobojnim plohama materijala i crtama ispune među dijelovima mozaikalne plohe.

Ova tisuće godina stara tehnika mijenjala se i usavršavala i pruža bogato polje za istraživanje tajni tehnike i stvaralaštva u izvanrednom umjetničkom spoju. Danas je prihvaćaju i ljudi različitih zvanja želeći se izraziti ili jednostavno uljepšati svoj dom. Tome ni ne čudi što se i način rada mozaika pojednostavio direktnim metodama nanošenja čak gotovih materijala sintetskim ljepilima na podlogu. Sam čin izražavanja i rezultati stvaranja ugodni su svakom oku i stvaraju ushićenje i radost pri promatranju takvih djela.

 

...KAKO SMO STVARALI MOZAIK  U INTERIJERU NAŠE ŠKOLE...

Na samom početku školske godine izrazila sam želju učenicima viših razreda za izradom zidnog mozaika. Učenici su donijeli ostatke zidnih pločica iz svojih domova kako sam ih zamolila. Na kraju mjeseca rujna u kabinetu likovne kulture složene su keramičke pločice prema paleti boja, a zaključili smo da dominiraju zemljani tonovi. Objasnila sam učenicima da će u izradi mozaika svoju kreativnost pokazati članovi grupe Estetsko uređenje jer  se obim posla i dimenzije zidnog mozaika ne uklapaju u godišnji plan i program likovne kulture.

Ivan Klarica, vrijedan školski domar,

 surađuje sa grupom od početka rada na mozaiku. Pripremio nam je vezivo i keramičke pločice, usitnivši ih na manje dijelove koje su učenice složile u kutije prema bojama. Učenice su iznijele svoje crteže, prijedlog je bio i da se u ovoj tehnici prenese apstraktno umjetničko djelo, međutim dogodilo se upravo suprotno. U samom doticaju sa materijalom, a vođene jakom željom za stvaranjem, hrabre učenice šestog razreda spontano komponiraju dijelove u cjelinu. Vođene su tek idejom da kompozicija bude dio prirode, jednim dijelom i iz razloga što ih je boja materijala na to uputila. Kompozicija je rađena u četiri dijela u učionici. Upravo ovih dana postavljena je na zid sigurnom rukom školskog domara.

Neka slike dopune ove riječi, uz želju da vas razvesele,

Emina Mijatović, prof. likovne kulture.

Zahvaljujemo se učenicima koji su bili u mogućnosti donijeti keramičke pločice, domaru Ivi na savjetima i svesrdnoj pomoći, upravi škole na materijalnoj podršci kao i djelatnicima i učenicima na lijepim riječima podrške.

 

Članice grupe Estetsko uređenje interijera škole:

Morela Paleka, Karla i Bruna Ćustić, Katarina Klinar, Valentina Adžić; učenice šestog razreda;

 Iva Budan,  Iva Blagojević, Nika Inić, Lara Grgić i Andrea Laća; učenice petog razreda.

 

 

 




Psihološki kutak
STRUČNI ISPITI
COVID-19

Centar DaR

E-SAVJETOVALIŠTE

Dragi učenici i roditelji,

savjetujte se sa stručnim  suradnicama Škole

YES, I CAN

Zadruga Maraška

 

MASLAČAK

Pogledajte našu WEB stranicu!

MATEMATIČKI KLUB

Pogledajte našu WEB stranicu!

BARTULIN - ŠKOLSKE NOVINE

Pratite uz nas događanja iz naše škole, posjetite sve rubrike, zabavite se uz naš multimedijalni sadržaj!

UDŽBENICI 2020./2021.
E-DNEVNIK

 

Priloženi dokumenti:
e-D upute za roditelje.pdf

PROJEKTI

  

 

Zato što volim Zadar

   

Erasmus+

 

Priloženi dokumenti:
Flip&Movie- sazetak.docx

Linkovi

   

 

   

 

CMS za škole logo
Osnovna škola Bartula Kašića Zadar / Bribirski prilaz 2, HR-23000 Zadar / os-bkasica-zadar.skole.hr / ured@os-bkasica-zadar.skole.hr
preskoči na navigaciju