20.OŽUJKA- SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA

Autor: Vlatka Ignac, 22. 3. 2017.

Projekt Pričofest utemeljen je 2010. godine na inicijativu knjižničarki Ide Bogadi i Vesne Radošević, koje su u knjižnicama osnovnih škola u Zagrebu u kojima rade pokrenule susrete Malih pripovjedača kako bi upozorile na važnost znanja hrvatskog jezika i razvijanja poštovanja prema njemu te kulturi pisane riječi.

Projekt se tijekom godina razvijao te je podignut na nacionalnu razinu u kojem sudjeluju djeca osnovnih škola iz cijele Hrvatske.

Školska  knjiga  već nekoliko godina zaredom podržava projekt Pričofest – festival pripovijedanja i slušanja bajki, a ove je godine prvi put male pripovjedače, njih 40 iz cijele Hrvatske, ugostila u svojim prostorima 20. ožujka 2017., upravo na Svjetski dan pripovijedanja.

I mi smo bili dio tog predivnog hvale vrijednog događaja.Svjesni činjenice da djeca sve manje čitaju odlučile smo s njima pripremiti priče , naučiti ih pripovijedati i na taj način kod djece stvarati ljubav prema pisanoj riječi i usmenom izričaju.

Našu školu predstavljale su dvije učenice, Ivona Knez, učenica 1.a razreda i Ecija Tudorović,učenica 5.e razreda.Baš kako i priliči Ivoni, maloj prvašici odabrali smo priču Crvenkapica, jednostavan i svima poznat tekst. Ecija je pripremila bajku Djevojčica sa šibicama.

Dosta smo radili na pripremama , ali zaista se isplatilo. Cure su to pripovijedale tako sigurno, uvjereno, opušteno, kao da su svaki dan na pozornici.A mi , njihove mentorice, Elza Nadarević Baričić i Meri Popović bile smo jako sretne i ponosne na njih.

Sav taj put, jer ipak trebalo je doći do Zagreba, nije bio uzaludan.

Rastali smo se sa organizatorima uz pozdrav-Vidimo se i slijedeće godine.

« Srpanj 2017 »