PLAN RADA TIMA PREVENTIVNE ŠKOLSKE I ADOLESCENTNE MEDICINE ZA ŠKOLSKU GODINU 2024./2025.

1. CIJEPLJENJE I DOCIJEPLJIVANJE UČENIKA:

Rujan- prosinac

1. razred . Cijepljenje obaveznim cjepivom protiv dječje paralize ( IPV), MPR učenici

koji nisu cijepljeni na upisu u 1. razred

VI razred         Učenici koji u školskoj godini 2024./2025. pohađaju 6. razred, a nisu cijepljeni

ranije  protiv Hepatitisa B  biti će cijepljena po shemi 0,1,6 mjeseci – 2 doze

cjepiva protiv hepatitisa B ( u razmaku mjesec dana jedna od druge)

VIII. razred.    Cijepljenje obaveznim cjepivom protiv difterije, tetanusa i dječje paralize.

( DI-TE-POLIO)

Napomena: cijepljenje učenika 8-ih razreda obaveznim cjepivom protiv

difterije, tetanusa i dječje paralize.( DI-TE-POLIO) provoditi će

se na sistematskom pregledu.

Travanj-svibanj

VI razred       Učenici koji u školskoj godini 2024./2025. pohađaju 6. razred, a nisu cijepljeni

ranije  protiv Hepatitisa B  biti će cijepljena po shemi 0,1,6 mjeseci –  3. doza

cjepiva protiv hepatitisa B

Za sve učenike i učenice od 5. do 8. razreda je ove godine dostupno besplatno cijepljenje protiv HPV (humani papiloma virus). Cijepljenje nije obavezno.

2 . SISTEMATSKI PREGLEDI I PROBIRI

Rujan – Listopad    sistematski pregled učenika V razreda

Listopad – Studeni  Sistematski pregled učenika VIII razreda sa profesionalnom

orijentacijom, te cijepljenjem učenika 8-ih razreda obaveznim cjepivom

protiv difterije, tetanusa i dječje paralize ( DI-TE-POLIO) provoditi će

se u sklopu sistematskog pregleda.

Listopad – Prosinac    pregled vida učenika, mjerenje visine i težine III razreda

Travanj:            pregled lokomotornog sustava učenika VI. razreda

Veljača-svibanj:  sistematski pregled učenika pred upis u I razreda osnovne škole.

Rad u komisiji

Svibanj- Lipanj:  Screening sluha učenici VII razreda

1. NAMJENSKI PREGLEDI

Kontinuirano: prije upisa u đački dom, prije školskih športskih natjecanja, izleta i dr.( na zahtjev škole)

1. ZDRAVSTVENI ODGOJ

Kontinuirano

u okviru zdravstvenog programa i u dogovoru s školom rad s učenicima, roditeljima i nastavnicima individualno i grupno. Programi kojima je cilj promicanje zdravlja, prevencija bolesti, rizičnih oblika ponašanja i sl .

1. razredi – zdravstveno odgojni rad na temu pubertet i menstruacijski ciklus (predavanja u

razredu u vrijeme razredne nastave)

1. razredi – zdravstveni odgoj na temu reproduktivno zdravlje i osvrt na spolno prenosive

bolesti (predavanja u razredu u vrijeme razredne nastave)

1. STRUČNI RAD S STRUČNIM SURADNICIMA ŠKOLE

Kontinuirano

Praćenje djece sa specifičnim poteškoćama, kronično bolesne djece, te prilagođavanje ili oslobađanje nastave tjelesnog odgoja u suradnji s profesorom.

Suradnja sa profesorima i roditeljima sukladno potrebama.

6  SAVJETOVALIŠNI RAD

Kontinuirano

Polivalentni savjetovališni rad namijenjen učenicima, roditeljima, nastavnicima.

Radno vrijeme savjetovališta: Svaki dan u radno vrijeme ambulante. Obavezne su telefonske narudžbe na tel. 322 328   ili 091 465 24 33 (dr. Bencun Gumzej)

Zahvaljujem na suradnji,

Mr. sc. Polona Bencun Gumzej, dr. med.

specijalistica školske medicine