Mjesec hrvatske knjige 2016.

Autor: Irena Stojanov, 11. 11. 2016.

U školskoj knjižnici tijekom mjeseca Hrvatske knjige odvijalo se niz aktivnosti kojima se promiče čitanje. Središnja tema i moto ove manifestacije je : ČITAM STO NA SAT. Stoga, čitajmo sto na sat i pridružimo se događanjima u školskoj knjižnici.

Naša škola i školska knjižnica uključile su se u Nacionalnu kampanju za osobe s teškoćama čitanja i disleksije pod nazivom „I ja mogu čitati “ koju provodi Hrvatsko knjižničarsko društvo uz brojne partnere. Cilj ove kampanje je informirati i educirati javnost za probleme osoba s teškoćama čitanja. Vrijeme provedbe kampanje : jesen 2016.- jesen 2017.  Povodom obilježavanja Međunarodnog dana disleksije (6.listopada ) učenici i knjižničarka su izradili plakat kojim su obilježili ovaj dan i dali do znanja svim učenicima sa disleksijom i poteškoćama u čitanju kako su DOBRODOŠLI U KNJIŽNICU!  Naše aktivnosti  vezane uz ovaj projekt kontinuirano će se nastaviti…

U Mjesecu hrvatske knjige  posjetio nas je Zlatko Krilić, hrvatski pisac, scenarist  i redatelj koji nas je sve osvojio svojim razgovorom i osebujnim humorom. U razgovoru s djecom komentirao je svoja književna djela, likove i  događaje  vezane uz njih. Sudjelovali su učenici šestog razreda te učitelji hrvatskog jezika i knjižničarka.

Tijekom mjeseca listopada uključili smo se i u Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2016.  Ovogodišnji kviz naziva se „Čitamo sto na sat „ , a provodi se on-line.  Mladi čitatelji trebali su pročitati ove knjige:  Krugovi na vodi (Snježana Babić Višnjić), Ljeto za pamćenje (Miro Gavran) i Bio sam pas i opet sam (Nena Lončar).

Naši učenici pročitali su zadane knjige  i popunili upitnik  u školskoj knjižnici uz pomoć knjižničarke.

Izvučena  pobjednica iz naše škole je Melita Begić.  Putuje u pratnji knjižničarke  u Zagreb na završnu svečanost Nacionalnog kviza za poticanje čitanja koja će se održati 15. studenoga u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.

ČESTITAMO MELITI! smiley

Na  radionici „ Ružno pače “ knjižničarke su učenicima drugih razreda matične i područne škole Bokanjac  približile  lektiru Ružno pače  H.C. Andersena kroz igru i zabavu. Cilj radionice bio je svladati otpor prema lektiri odnosno knjizi. Učenicima 2.e razreda knjižničarka je pokazala kako uz origami tehniku odnosno izradom modela od papira oživjeti likove iz bajke.

Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Učenici 3.a i 3.c razreda sudjelovali su u kvizu znanja iz lektire Čudnovate zgode šegrta Hlapića kojeg je za njih pripremila knjižničarka.  Natjecateljskog duha nije nedostajalo te su se tako neki učenici posebno istaknuli i dobili zasluženu diplomu za uspješno riješen kviz. Bravo Ana, Andrija, Antea, Ema, Grgo, Marija, Nika, Paula i Tamara. smiley

Sretni Crvčak u 1.d razredu

Veselo je bilo i u 1.d razredu gdje su učenici pogledali kratki animirani film Sretan cvrčak prema basni Nade Zidar Bogadi. Učenicima se posebno svidio Cvrčak koji je unatoč svojim nevoljama bio jako sretan. Potaknuti animiranim filmom učenici su otkrili što njih čine sretnim te su svojim odgovorima  ugodno iznenadili učiteljicu i knjižničarku.

Sretan školski sat nije mogao završiti bez onog što najviše vole raditi, a to je crtanje.smiley

Prvašići u školskoj knjižnici

Učenici prvih razreda zajedno sa svojim učiteljicama posjetili su školsku knjižnicu. Knjižničarke su upoznale učenike s prostorom  i radom knjižnice, načinom na koji se knjige posuđuju, kako pravilno rukovati s knjigama i još mnogo toga. A ono što najviše veseli knjižničarke je njihova želja za čitanjem te su tako imali priliku obaviti svoju prvu posudbu u knjižnici.