JAVNI NATJEČAJ DAVANJE U ZAKUP ŠKOLSKIH SPORTSKIH DVORANA

Tekst natječaja se nalazi u dokumentu privitku:

NOVA OBAVIJEST

OBAVIJEST ZA PUTNIKE UČENIKE ŠKOLSKOG AUTOBUSA IZ MJESTA POLJICA, DRAČEVAC NINSKI I ŽERAVA

OD ČETVRTKA 14.RUJNA 2017.  PO DJECU PUTNIKE ŠKOLSKOG AUTOBUSA DOLAZIT ĆE SE PO SLIJEDEĆEM RASPOREDU:

12,30 -POLJICA BRIG

12,40-POLJICA PREMA VRSIMA

12,50- DRAČEVAC NINSKI

13,15- ŽERAVA

ZBOG ZATVORENOSTI CESTE PREMA RAŽANCU, ŠKOLSKI AUTOBUS SA DJECOM PROMETOVAT ĆE NA RELACIJI POLJICA - DRAČEVAC N. - POLIČNIK - MURVICA- ŽERAVA - ZADAR I OBRATNO PRI POVRATKU IZ ŠKOLE.

ZAHVALJUJEM NA RAZUMIJEVANJU,

RAVNATELJICA,KATICA SKUKAN prof.

OD MASLINE DO MASLINOVOG ULJA

Autor: Vlatka Ignac, 8. 11. 2016.

Naši učenici  proteklih dana neumorno su brali masline u školskom masliniku, a često se povela priča kako se dobiva dragocjeno ulje iz tih malih plodova.

Da bismo pojasnili kako se iz ploda masline prerađuje ulje , a poznato je da djeca bolje pamte vizualne doživljaje,  jučer ujutro smo se uputili   do obiteljske uljare Nadin, uključujući  učenike  2.e  razreda i naše zadrugare. Putem su pričali kako su i sami pomagali baki, djedu, tati i mami brati masline.

Učenici  su bili  iznenađeni kad su vidjeli puste vreće s maslinama ispred same uljare. Gospodin Vrsaljko, vlasnik  uljare  proveo je djecu kroz pogon. U uljari su upoznali cijeli proces proizvodnje maslinova ulja: čišćenje ploda masline od grančica i lišća, pranje te mljevenje i filtriranje. S nestrpljenjem su iščekivali da prve kapi ulja poteku u pripremljenu posudu.

Pažnju im je zaokupila „cijev“ kroz koju ulje protječe u veliki odjeljak. Svi su se znatiželjno zavirili da vide koje je boje i gustoće.
Domaćini su nam objasnili kako  otpadni materijali  odvoze na daljnju preradu proizvodnje prirodnog gnojiva. Djeca su rekla da od prirodnog gnojiva masline bolje i brže rastu i daju više maslina!

Nakon posjeta pogonu prerade maslina, uputili smo se i u kušaonu maslinovog ulja. Mi odrasli, učiteljice Marija, Emina i Dušanka, te vozač Dragan prvi put smo u takvom prostoru gdje se degustira ulje, a uz to vidjeli smo i  brojna priznanja obitelji Vrsaljko za kvalitetu vlastitog ulja. Djeca su bila počašćenja sokićima, keksićima, baš ono što vole.

Bila je to jedna krasna i vrlo poučna terenska nstava.

Zahvaljujemo  članovima obitelji Vrsaljko na gostoprimstvu!

Slike pogledajte ovdje

Učiteljice: